SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorulara göz atarak merak ettiğiniz konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İletişim bilgilerimizden bizlere ulaşıp daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

  • Estetik cerrahi ile rekonstrüktif cerrahi arasında ne fark vardır?
  • Bir estetik cerrahi operasyonundan sonraki iyileşme süresi ne kadardır?
Estetik cerrahi ile rekonstrüktif cerrahi arasında ne fark vardır?

Cevap: Estetik cerrahi mevcut bir organın veya vücut bölümünün şeklini değiştirmeye yönelik olarak gerçekleştirilen cerrahi işlemler bütünüdür. Burada amaç yaşadığınız toplumda ideal ve normal kabul edilen vücut ölçülerine ulaşmaktır.

Rekonstrüktif cerrahi ise kaybolan bir vücut parçasını veya vücut fonksiyonunu yeniden restore etmek amacıyla gerçekleştirilir. Örneğin; kopan  veya doğuştan olmayan kulak kepçesi yerine yeni bir kulak kepçesi yapmak, kalıcı tendon kaybı sonucu hareket etmeyen el ve parmakların, tendon transferleriyle yeniden hareket edebilir hale getirilmesi, meme kanseri nedeniyle alınan meme dokusu yerine yeni bir meme yapmak rekonstrüksiyon işlemine birer örnek olarak verilebilir.

Plastik cerrahi bu iki ana dal üzerine kurulu bir tıp dalıdır. Bir plastik cerrah hem estetik, hem de rekonstrüktif ameliyatlar yapabilir. Veya bunlardan sadece birini seçerek o branş üzerine yoğunluk verebilir. Bu konuda doktorunuzun web sayfasından bilgi alabilirsiniz.

Bir estetik cerrahi operasyonundan sonraki iyileşme süresi ne kadardır?

Cevap: Bu sorunun cevabı pek çok değişkene bağlı olarak farklılık gösterir. Öncelikle yapılan estetik operasyonun türü ve birkaçının birlikte uygulanıp uygulanmaması (kombine ameliyatlar) iyileşme süresini doğrudan etkileyecektir. Bir göz kapağı estetiği hareketlerinizi etkilemezken 7-10 gün süren ödem ve morluklara yol açabilir. Ancak karın germe ameliyatı en az 30 gün hareketlerinizde bir kısıtlama meydana getirecektir. Karın germeyle birlikte meme estetiği de olmuşsanız iyileşme dönemi biraz daha zorlayıcı olabilir.

İkinci olarak hastanın yaşı ve mevcut ek hastalıkları da ameliyat sonrası iyileşme sürecini etkileyecektir. İleri yaşlarda yara iyileşmesi biraz daha geç olacağından dikişlerin daha uzun süre yerinde bırakılmasını gerektirebilir. Yine mevcut bir diyabet hastalığı yara iyileşmesini olumsuz yönde etkileyip komplikasyonlara yol açabilir (dikiş açılması veya enfeksiyon oluşumu gibi…).

Üçüncüsü vücudunuzun travmalara karşı verdiği özgün cevap ve iyileşme gücü nekahat dönemini etkileyecektir. Aynı operasyonu geçiren herkes aynı sürede iyileşmeyebilir. Oluşan ödem ve morlukların miktarı ile ağrının şiddeti kişiden kişiye çok değişkenlik gösterir.

Tüm bu nedenlerle estetik cerrahi sonrası iyileşme süreleri zaman aralıkları verilerek belirtilir.

3-7 gün, 2-3 hafta, 1-1,5 ay gibi…. Her ameliyat için öngörülen ortalama süreleri doktorunuzun web sayfasındaki ilgili konu başlığı altında bulabilirsiniz…

Kurumsal

Cerrahi, bir insanın vücut bütünlüğüne özel aletlerle dışarıdan müdahale edilmesi anlamını taşıdığından, ister büyük ister küçük olsun, herkeste bir ürperti ve korku meydana getirir. Bu korku, bazen doktora bile gitmekten alıkoyarak kişiyi çok zor durumlara düşürebilir. Estetik, Estetik Cerrahi, Jinekomasti, Liposaction, Meme büyütme ve küçültme..  Detay… 

Tüm hakları saklıdır. Mustafa Mutlu Seo Uzmanı
Call Now ButtonBilgi için Hemen Arayın