Cerrahi Yaklaşımım

  • Bilgi
Bilgi

Cerrahi, bir insanın vücut bütünlüğüne özel aletlerle dışarıdan müdahale edilmesi anlamını taşıdığından, ister büyük ister küçük olsun, herkeste bir ürperti ve korku meydana getirir. Bu korku, bazen doktora bile gitmekten alıkoyarak kişiyi çok zor durumlara düşürebilir. Konu estetik cerrahi olduğunda, kişi cerrahi korkusuna ek olarak bir de toplum baskısıyla karşı karşıya kalır. “ Bu ameliyatı olamasan da olur”, “durduk yerde canını yakacaksın boş ver ameliyatı”, “biraz diyet ve sporla toparlarsın…”, veya ”estetik olmazsan ölecek değilsin ya…” gibi her kafadan ayrı bir ses çıkar. Yani estetik cerrahi olmaya karar vermiş bir kişi, bu korku ve baskıları aşarak doktora geldiğinden biraz ürkek, biraz kararsız, kime güveneceğini bilemez durumdadır. İnternet ortamındaki çok farklı bilgi yığınları da estetik adayının kafasını daha da karıştırmaktadır.

Bu noktada; bir estetik plastik cerrah olarak, hastanın güler yüzlü ve sevecen bir yaklaşımla karşılanmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu zaten tüm branşlardaki hekimler için de geçerli bir kuraldır. Estetik cerrahi adayının çok iyi dinlenmesi ve olmayı düşündüğü ameliyattan beklentilerinin dikkatlice tespit edilmesi gerekir. Kişinin düşündüğü ameliyat onun için uygun olmayabilir. Örneğin, liposuction ile kilo vermeyi planlayan bir hastaya, bu işlemin kilo verdirmek amacıyla yapılmadığı net olarak anlatılmalıdır. Memeleri aşırı derecede sarkmış bir hastaya protez tedavisinin tek başına problemini çözmeyeceği, bir mastopeksi işleminin de eklenmesi gerektiği açıkça ifade edilmelidir. Böyle durumlarda, hasta kendi fikrinde ısrar ederse, ameliyatını yapamayacağımı kibarca ifade ediyorum. Çünkü oluşacak kötü sonuç, hem hastayı hem de doktoru mutsuz edecektir.

Diğer bir konu; ameliyatların muhtemel komplikasyonlarıdır. Çok nadir görülseler bile, hastaya bu istenmeyen kötü sonuçlarla karşılaşabileceğini önceden söylüyorum. Çünkü en tecrübeli ellerde bile bazı komplikasyonlarla karşılaşılabilmektedir. Bunlar kişinin kendi doku iyileşme kalitesinden, kullanılan malzemelerden, ortamın temizliğinden, tekniğin zorluk derecesinden kaynaklanıyor olabilir.

Ayrıca hastanın şikayetini giderecek en etkili tedavi metodunu seçerek onu tavsiye ediyorum. Yüzünde ileri derecede kırışıklık ve sarkmalardan şikayetçi bir hastaya gereken en iyi tedavi bir yüz germe operasyonu ise, bu hastaya lazer tedavisi veya ultrasonik germe teklif etmek bana çok dürüst bir yaklaşım olarak gelmiyor. Elinizde lazer cihazı var diye her hastaya lazer tedavisi yapmak, veya hiç bilmediğiniz bir ameliyat tekniğini yarım yamalak uygulamaya çalışmak mutsuz hasta sayısını arttırmaktan başka bir işe yaramaz. Bunu hiç birimiz istemeyiz.

Sonuç olarak; hastaya karşı güler yüzlü, merhametli ve dürüst yaklaşım tarzı her iki tarafı da memnun etmekte ve hasta-doktor arasında güven duygusunun oluşmasına yol açmaktadır. Bu güveni oluşturmak ve devam ettirmek, cerrahi yaklaşımım için temel oluşturmaktadır.

estetik cerrahi, izmir estetik cerrahi, estetik cerrahi izmir, izmir estetik cerrahi kliniği, estetik cerrahi klinik, ameliyatsız estetik uygulamalar

Kurumsal

Cerrahi, bir insanın vücut bütünlüğüne özel aletlerle dışarıdan müdahale edilmesi anlamını taşıdığından, ister büyük ister küçük olsun, herkeste bir ürperti ve korku meydana getirir. Bu korku, bazen doktora bile gitmekten alıkoyarak kişiyi çok zor durumlara düşürebilir. Estetik, Estetik Cerrahi, Jinekomasti, Liposaction, Meme büyütme ve küçültme..  Detay… 

Tüm hakları saklıdır. Mustafa Mutlu Seo Uzmanı
Call Now ButtonBilgi için Hemen Arayın