Estetik Cerrahi Nedir - Ne Değildir?

Estetik Cerrahi Nedir - Ne Değildir?

Estetik cerrahi denilince herkesin aklına genellikle çok duyulan plastik cerrahi ve bu alanın kapladığı tüm cerrahi girişimler gelir. Ayrıca estetik cerrahi çoğu zaman cilde yapılan bakım temizlik uygulamaları ile karıştırılabilir. Yanlış bilinenin aksine – estetik cerrahi genel olarak plastik cerrahi uygulamalarının bir yan koludur. Plastik cerrahi operasyonlarda çoğu zaman estetik cerrahi uygulamalardan faydalanır. Estetik cerrahinin bir diğer adı da kozmetik cerrahidir. K

Karıştırılan İki Kavram:Plastik ve Estetik Cerrahi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Estetik ve plastik cerrahi arasındaki en büyük fark bu iki alanın amaçları arasındadır. Plastik cerrahi genellikle vücutta fonksiyonunu kaybetmiş uzuv ve dokuları yeniden yapılandırmak içindir. Yani vücutta eskisi gibi işlev görmeyen vücut doku ve uzuvlarına tekrar işlev kazandırmak plastik cerrahinin ilgilendiği bir alandır. – izmir estetik cerrahi, vücut doku ve uzuvlarındaki kişilere göre iyi görünmeyen alanların değiştirilmesiyle ilgilenir. Yani işin daha çok kozmetik kısmına odaklanır. Bu odaklanmaya bağlı olarak yapılan operasyonlarda kötü görünen yerlerin rötuşlanması sağlanır. Kişiler vücutlarında herhangi bir yerin daha iyi bir görüntüye sahip olmasını isterlerse estetik cerrahi yöntemlerine başvurabilirler. Özetle “Estetik Cerrahi” tıbbi anlamda “Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi”nin bir üst dalıdır ve ondan ayrıştırılamaz. Estetik Cerrahi Ameliyatları diğer tıp dallarındaki ameliyatlardan farksızdır.

Ayrıca iki cerrahi uygulama arasında bir küçük ayrıntı daha vardır. Estetik operasyon geçiren kişiler genellikle-tıbbi olarak normal ve sağlıklı kabul edilirler. Bu da estetik cerrahi uygulamalarının yapıldığı alanların aslında tıbbi olarak normal vücut parçaları olduğu anlamına gelir. Yani estetik operasyonlar çoğu zaman sağlık için yapılan zorunlu ameliyatlar değillerdir. Plastik cerrahi operasyonlar ise genellikle zorunlu sağlık problemleri için uygulanan operasyonlardır.

Neden Estetik Operasyonlar Bu Kadar Popüler Oldu?

Estetiğin sağlık alanındaki tanımı, yalnızca bedenen değil, sosyal yönden ve ruhen kişinin tam bir iyilik durumuna sahip olmasıdır. Çoğu Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı, estetik operasyonlar ile kişide fonksiyonel ve görsel rahatsızlık uyandıran sorunları düzeltmeyi amaçladığını söyler. Çoğu estetik olmayan yüz ve beden görüntüsü kişinin sosyal yaşamını olumsuz etkiler. Çünkü kişi kendi bedenindeki güzel görmediği alanlar nedeniyle sosyal eksiklik hisseder. Kişinin kendini toplumsal anlamda eksik hissetmesi ile tam bir sağlık durumundan söz etmek mümkün olmaz.

Birçok kişi toplumsal anlamda kendini eksik hissettiği bölgelerin düzeltilmesi için – izmir estetik cerrahi operasyonlara başvurur. Kişi için beden ya da yüzündeki estetik olmayan görüntü özgüven için oldukça sarsıcı bir nedendir.

Özgüven eksikliği yaratan yüz ve beden görünümlerinin düzeltilmesini amaçlayan estetik - cerrahi İzmir operasyonlarına ilgi gerçekten çok büyüktür. Tüm dünyayı kapsayan verilere bakıldığında estetik operasyonlara başvuran kişilerin %92’sinin kadın olduğu görülür. Erkeklerin başvurduğu estetik operasyonların saç ektirme, büyük meme sorununa çözüm bulma gibi alanlarda olduğu görülmüştür. Kadınların en çok tercih ettiği estetik ameliyatların başında ise burun estetiği, meme büyütme-küçültme ve kalça estetikleri gelmektedir.

Uzman kişilerce yapılmayan estetik operasyonlar sonunda yaşanan aksilikler kişide üzücü etkilere yol açabilir

Çoğu estetik operasyon gerçekten sağlığı geri kazanmak amacıyla yapılmaz. Bu nedenle kişilerin geçirdiği estetik operasyonlar sonrası bekledikleri görüntüyü elde edememeleri onlar için oldukça üzücüdür. Kişinin kendi seçimiyle yapılmış bir estetik operasyondan beklediğini alamaması oldukça büyük bir problemdir. Bu sebeple estetik operasyonların gerçekten alanında uzman kişilerce yapılması önemlidir. Operasyon sonrası yeni oluşan görüntü ile ilgili sorunlar yaşamamak için estetik cerrahi operasyonlarının tam teşekkülü klinik ya da hastanelerde yapılması gerekir. Ayrıca bu operasyonları yerine getirecek kişilerin Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı olması sağlık açısından en iyisidir. Bu alanda uzman olmayan doktorların yapacağı estetik operasyonlara yönelik işlemler ciddi tıbbi problemlerle karşılaşmanıza neden olur. Bu problemler genellikle düzeltilmesi çok güç olan komplikasyonlardır. izmir estetik cerrahi- izmir plastik cerrahi -plastik cerrahi -rinoplasti -meme büyütme ameliyatı -meme küçültme ameliyatı -kepçe kulak ameliyatı ve pek çok hizmeti ile Binterplast sizlere güzelliği garantilemektedir.

Estetik cerrahi operasyonları ve ameliyatsız estetik alanlarında uzman ekibiyle çalışan Binterplast, Prof. Dr. Mübin Hoşnuter öncülüğünde İzmir’de estetikle ilgili tüm sorunlarınızı uzmanlık çerçevesinde çözmeye hazırdır.

Estetik Cerrahinin İlgilendiği Alanlar Nelerdir?

Estetik cerrahi yüz ve bedendeki görünümleri değiştirmek amacıyla birçok alanda çalışmaları kapsayabilir. Aşağıdaki listede tüm dünyada ve Türkiye’de en çok bilinen ve yapılan estetik cerrahi İzmir uygulamaları sıralanmıştır. Bu uygulamaların çoğu Binterplast’ın profesyonel ekibi tarafından da uygulanmaktadır.

Abdominoplasti: Kişinin karnına tekrar şekil vermek amacıyla karnın bütününde ya da belli kısımlarda yapılan sıkılaştırma işlemi yani karın germe uygulamasıdır. Özellikle doğum ya da kilo nedeniyle karın bölgesinde bombeleşme, sarkma, çatlak ve selüloitlerin düzeltilmesi için uygulanır. Tam karın germe ya da minin karın germe olarak iki ana kategoriye ayrılır

Blefaroplasti: Göz kapağı derisinde yaşanan estetik sorunları çözmek için uygulanan bir ameliyattır. Göz kapağı derisindeki yağ ve fazlalıklar zamanla fıtıklaşma yapabilir. Bu fıtıklaşmalar kişinin göz kapağının düşmesine neden olur. Kişi bu durumdan estetik olarak rahatsız olabileceği gibi göz kapağı gözü kapattığı için görme duyusunda problemler de yaşanabilir. Bu nedenle göz kapağı estetiği ameliyatı uygulanabilir.

Falloplasti: Erkeklerin penis şekillerinden memnun olmaması sebebiyle yapılan estetik operasyondur. Bu ameliyatla penis şekli ve boyutu değiştirilebilir. Böylece kişinin cinsel birleşme sırasında yaşadığı sorunların önüne geçilebilir.

Augmentasyon Mammoplasti: Meme büyütme operasyonu anlamına gelir. Meme büyütme estetiğinde genellikle kişinin kendi dokuları kullanılır. Ancak bu dokuların uygun olmaması durumunda yapay protezler kullanılarak da meme büyütme işlemi yapılabilir. Meme büyütme operasyonları dünyada en çok tercih edilen ameliyatlar içerisindedir.

Redüksiyon Mammoplsti: Meme küçültme operasyonu anlamına gelir. Olması gerekenden büyük olan göğüsler kişide çoğunlukla ağrı yapar. Meme küçültme ile memedeki fazla dokular alınır. Bu operasyonda karşılaşılan sorun meme dokularının alınması sırasında kadınlarda süt bezlerinin de kaybedilebilmesidir.

Mastopeksi: Meme dikleştirme operasyonu olarak bilinir. Estetik cerrahi İzmir operasyonları içinde en fazla tercih edilen ameliyatlardan biri de bu operasyondur. Bu ameliyat meme büyütme ile birlikte de yapılabilir. Eğer meme dikleştirme meme büyütme ile birlikte yapılıyorsa buna augmentasyon mastopeksi denir.

Jinekomasti Düzeltilmesi: Erkeklerde meme büyümesi son zamanlarda en çok karşılaşılan sorunlardandır. Erkeklerde olması gerekenden fazla meme dokusunun bulunmasına jinekomasti denir. Erkeklerde fazlalık meme dokusunun çıkarılması işlemi de estetik operasyon kapsamındadır. Bu fazlalık dokular liposakşın yöntemi ile ya da doku çıkarma yolu ile vücuttan alınıyorsa buna jinekomasti düzeltilmesi denir.

Kalça Augmentasyonu: Kalça büyütme ameliyatlarına verilen isimdir. Bu ameliyat dünyada en çok tercih edilen ameliyatlardan biridir. Kim Kardashian ile ünlü olan bu operasyonda kişinin kendi dokularıyla büyütme sağlanabileceği gibi büyütme için protez de kullanılabilir.

Kalça Germe: Kişinin kalçasının sıkılaştırılması amacıyla kalçaya yeniden şekil verme ameliyatıdır.

Kimyasal Peeling: kimyasal peeling ile cilt kalitesinin arttırılması amaçlanır. Kimyasal peeling bir ameliyat değildir. Çeşitli kimyasal ajanların kullanılmasıyla ciltteki dış tabaka soyulur ve cildin yenilenmesi sağlanmış olur.

Kriyolipoliz: Ciltteki yağ hücrelerinin dondurularak parçalanması için soğuk kullanılması işlemidir. Soğuk lipoliz olarak da adlandırılır. Çevre dokulara hasar vermeden yağ hücrelerini dondurarak belli bölgelerdeki yağ dokusunun kalınlığını azaltma işlemidir.

Labiyoplasti: Kadınlar çoğu zaman dış genital organların yani labium minusların görüntüsünden memnun olmayabilirler. Bu dış genital organların yeniden şekillendirilmesi için yapılan ameliyata labiyoplasti adı verilir.

Rinoplasti: Burunla ilgili olarak yapılan estetiği ameliyattır. Bu ameliyatta burnun yeniden şekillendirilmesi söz konusudur. Ayrıca varsa fonksiyonel bozuklukların düzeltilmesini de bu ameliyat ile sağlanabilir. Dünyada burun ile ilgili yapılan estetik ameliyatlar tüm estetik ameliyatlar içinde ciddi bir orana sahiptir.

Otoplasti: Kulakta estetik bir görüntü yaratmak amacı ile yapılan ameliyatlardır. Kepçe kulak gibi kişiyi görünüş açısından rahatsız eden sorunlar bu ameliyat ile çözülebilir.

Ritidektomi: Yüz germe ameliyatı anlamına gelir. Yüz cildindeki fazlalıklar ve sarkmaların düzeltilmesi ameliyatıdır. Bu ameliyatla ile birlikte aşırı kilo kaybının ya da yaşlanmanın neden olduğu yüzdeki çizgiler, sarkmalar ve kırışıklıklar için bu operasyon gerçekleştirilir. Bu operasyon ile yüzdeki yağ-sinir-kas dokusunu oluşturan SMAS sistemin yapısı askıya alınır.

Genioplasti: Çene ucunun yeniden şekillendirilmesi amacı ile yapılan bir estetik operasyondur. Çoğu kişinin çene ucu yüzdeki görüntüyü etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Çene ucunun çok uzun olması genellikle kişilere kendilerini kötü hissettirir.

Ortognatik Cerrahi: Yüzde yer alan kemik deformitelerinin düzeltilmesi için yapılan bir ameliyattır. Bu operasyon yüz kemiklerinin kontrollü şekilde kırılması yoluyla yeniden şekillendirilmesi şeklinde yapılabilir. Bu cerrahi yöntemle çene ve/veya orta yüz kemikleri ileri/geri hareket ettirilir ve bu şekilde yüzdeki şekil bozuklukları düzeltilmeye çalışılır.

Brakioplasti: Kol germe amacı ile yapılan estetik operasyondur. Genellikle hızlı ve çok kilo alıp verme sonucunda kolda oluşan sarkıklıklar kötü bir görüntü oluşturur. Bu ameliyat kolda yer alan cilt fazlalığının alınarak kola gerginlik verilmesi için yapılır.

Lazer ile Cilt Yenileme: Lazer ile cildin soyulma işlemidir. Lazer ile cilt yenileme bir ameliyat değildir. Bu yöntem ile cilt yenilenmesi sağlanarak cilt kalitesi arttırılmaya çalışılır.

Liposakşın: Vakumla yağ emme işlemine liposakşın adı verilir. Estetik denilince genellikle herkesin aklına gelen ilk kavramdır. Vakumlu aspiratör yardımı ile istenilen bölgelerdeki yağ dokusunun inceltilmesi ve şekillendirilmesi amacı ile kullanılır.

Saç Ekimi: Saç dökülmesi veya patolojik bir olay sonrası saç kaybına bağlı oluşan alopesilerin tedavisinde kullanılmaktadır. Saç ekimi işlemi çoğunlukla erkekler tarafından tercih edilir. Saç ekimiyle ilgili birçok yöntem bulunsa da herkesçe bilinen ve en çok uygulanan yöntem fue yöntemidir.

Estetik Cerrahi Her Zaman Ameliyat Demek Değildir?

Estetik cerrahi denildiğinde herkesin aklına çoğu zaman ameliyatlar gelir. Ancak her estetik cerrahi uygulamasında ameliyat yapılması gerekmeyebilir. Estetik operasyonlar daima ameliyat kesileri barındıran ve vücutta iz bırakan uygulamalar olarak görülür. Ancak bu yanlış bir inanıştır. Estetik cerrahi alanında ameliyatsız yapılan birçok işlem de mevcuttur.

  • Belli başlı aletler ile ameliyatsız göz kapağı estetiği
  • Dudak kalınlaştırma işlemleri
  • Genellikle kırışıklıkların yok edilmesini amaçlayan kırışıklık açıcı uygulamaları
  • Çoğunlukla hyaluronik asit kullanılarak yapılan dolgu uygulamaları
  • Lazer kullanılarak yapılan yüz, boyun ve ellerin gençleştirilmesi işlemleri
  • Çeşitli içeriğe sahip gençlik aşıları, göz altı bölgelerinin hacim kazanması için yapılan işlemler
  • İp kullanılarak yapılan yüz askılama ile yüz sarkmalarını önleme, kimyasal peelingler
  • Kök hücre uygulamaları lazer operasyonlar

ameliyat sınıfında yer alamayan ama dermatolojik alanda uzman ya da estetik cerrahlar tarafından yapılan estetik uygulamalardır.

Tüm estetik cerrahi uygulamaları ve ameliyatsız estetik operasyonlar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Estetik Cerrahi’nin ilgi alanları:

Burun Estetiği :

Burnun tüm estetik ve işlevsel bozukluklarının düzeltilmesi

Meme Estetiği :

Meme büyütme, meme küçültme, dikleştirmesi, asimetrinin giderilmesi, aşırı deri ve deri altı yağ dokularının azaltılması ve buna yönelik işlemler

Jinekomasti :

Erkekte aşırı derecede büyümüş meme dokusunun alınarak hastanın normal bir görünüme kavuşturulması Erkeklerde karın bölgesi yağlarının şekillendirmesi: Erkeklerde karın bölgesindeki fazla yağların alınarak bir kısmına da baklava dilimi şeklinin verilmesi

Yüz Germe – Kırışık Giderme :

Yüz yenilenmesi ya da yüz gençleştirme (yüz germe, göz kapağı, göz çevresi estetiği, ağız çevresi estetiği gibi) Endoskopik olarak yapılan alın germe, kaş kaldırma, göz kapağı bölgesinin tüm estetik işlemleri, Kepçe kulak, kulak kepçesindeki ve diğer bölgelerdeki problemlerin düzeltilmesi, Çene büyütme ve küçültme operasyonları Yağ enjeksiyonları ile yüz konturunun düzeltilmesi, dolgunluğun sağlanması

Vücut şekillendirme işlemleri:

Karın germe ve karın estetiği

Liposuction ve yağ enjeksiyonları ile vücut konturunun düzeltilmesi, bel inceltilmesi, bacakların şekillendirilmesi, kalça estetiği İmplantlar ve yağ dokusu ile bacak ve kalça şekillendirme

Diğer işlemler:

Yara izlerinin düzeltilmesi,benlerin çıkartılması,saç ekimi.

Cerrahi olmayan gençleştirme ve güzelleştirme işlemleri

Her türlü dolgu ve kırışıklık açıcı işlemleri, cilt yenileme, cilt soyma, cilt gençleştirme işlemleri, yüz askıları gibi cerrahi olmayan işlemler.

E-Randevu
Facebook
Instagram
Youtube