Lipomatik (Güldüren, Gıdıklayan) Liposuction Nedir?

Liposuction (cihazla yağ alma) işlemi tüm dünyada en sık uygulanan vücut estetiği operasyonlarından biridir. Sonuçları oldukça etkileyici olduğundan kadınlarda olduğu kadar erkekler tarafından da giderek daha fazla tercih edilen bir operasyon haline gelmeye başlamıştır. Düzenli diyet ve spora rağmen vücudun belli bölgelerindeki (basenler, bel, karın gibi) yağ kitlelerini eritemiyorsanız çözüm liposuction olabilir. Çok çeşitli uygulama teknikleri mevcuttur: klasik lipo, lazer lipo, ultrasonik lipo bunlardan bazılarıdır. Bu alanda geliştirilen en yeni teknolojilerden biri “lipomatik” tir.

Lipomatik nedir?

 

lipomatik yorumlar, lipomatik fiyatları, lipomatik sonrası, lipomatik izmir, lipomatik yan etkileri, estetik cerrahi, estetik cerrahi izmir, estetik cerrahi klinik, izmir estetik cerrahi, izmir estetik cerrahi kliniği, izmir estetik merkezleri ve fiyatları,

lipomatik (infrasonik liposuction) sağladığı kolaylık ve faydalar nedeniyle giderek daha çok tercih edilen bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Lipomatik, liposuction işleminde hasta ve doktor konforunu arttırmak için geliştirilmiş FDA onaylı modern bir cihazdır. Vücut içindeki kanülün 3 boyutlu titreşim hareketiyle oluşan infrasonik (20 Hz’den az) dalgalar ameliyat sırasında ve sonrasında doğal bir anestezi oluşturur. Titreşim hareketiyle çevre dokulara (damar ve sinirlere) zarar vermeden yağların parçalanması ve kolaylıkla çekilmesi sağlanır. Böylece ameliyat sonrası morluk ve ağrı görülme oranı son derece azalır. İnfrasonik liposuction işleminin klasik ve ultrasonik liposuction işlemlerinden üstünlükleri şöyle özetlenebilir:

 • Daha hızlı ve problemsiz iyileşme, günlük aktivitelere daha çabuk dönme
 • Morluk, ödem ve ağrı şikayetlerinde azalma
 • Yağ içindeki kök hücrelerin zarar görmemesi, alınan yağın tekrar dolgu amaçlı kullanımındaki başarıyı arttırır. (Dudak, meme, yüz dolgusu gibi…)
 • Ameliyat süresinde kısalma
 • İnfrasonik nutasyonel titreşim hareketi deri altı dokularda kollajen sentezini uyararak cildin sıkılaşmasını sağlar. Bu etki liposuction sonrası iyileşme için çok büyük bir kazanımdır. Lazer ve ultrasonik liposuction işlemlerinden sonra görülen cilt sarkmaları lipomatikte görülmez.
 • Selülit ve aşırı terleme (koltuk altı) tedavileri yapılabilir
 • Titreşimli kanül ucu yağ dokusu dışında bir dokuya dokunduğunda otomatik olarak durur. Böylece çevre dokulara zarar verme ve iç yaralanma riski ortadan kalkar
 • Alt bacak ve ayak bileği gibi klasik yöntemlerle verim alınamayan bölgelerde bile başarılı sonuçlar verir. Ayak bileği inceltme işlemi için en ideal yöntemdir.

Tüm bu özellikleri nedeniyle lipomatik (infrasonik liposuction) giderek daha çok tercih edilen bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu işlem uygulanan alanın büyüklüğüne göre genel anestezi veya lokal anestezi ile yapılır. Sedasyonla birlikte titreşimli kanüllerin meydana getirdiği etki ek bir anestezi oluşturduğu için yönteme “güldüren liposuction” veya “gıdıklayan liposuction” da denmektedir. Genel anestezi ile yapılan işlemlerde bir gece hastanede kalınır. Ertesi gün hasta taburcu edilir. Küçük alan uygulamalarında hasta 1-2 gün içinde sosyal hayatına döner. Geniş alan uygulamalarında bu süre 7-10 gün arasında değişir. Hastanın 20 gün kadar basınçlı elastik bir korse giymesi gerekir. Vücuttaki incelme hemen ameliyat sonrasında belirgin olarak kendini göstermekle birlikte, incelme günler boyunca devam eder ve 2-3 ay sonunda nihai şeklini almış olur. Bir noktayı hatırlatmakta fayda görüyorum: Liposuction işlemi kilo verme amacıyla yapılmaz. İstenmeyen yağ kitlelerinin çekilerek vücut konturlarının düzeltilmesi amacıyla uygulanır. Bu nedenle hastaya önceden şu kadar kilo vereceksiniz gibi bir taahhütte bulunulamaz. Bir seferde genellikle 2-5 litre kadar yağ çekilir. Hastanın yapısına bağlı olarak 10-12 litreye kadar yağ güvenle çekilebilir. Sonuçlar yüz güldürücü ve tatmin edicidir. Binterplast Estetik Plastik Cerrahi Merkezinde tüm estetik işlemler bizzat Prof Dr Mübin Hoşnuter tarafından gerçekleştirilmektedir.

Likit Facelift: Ameliyatsız Yüz Germe Estetiği

Cerrahi girişimlerle elde edilen estetik sonuçların, tamamen veya kısmen  yardımcı araçlar, teknikler kullanılarak deri bütünlüğü bozulmadan elde edilmesi işlemine Ameliyatsız Estetik denmektedir. Hastanın cerrahi bir müdahalenin risklerine (enfeksiyon, anestezi gazları, dikiş açılması, kötü yara izi oluşumu gibi…) maruz kalmaması, kısa sürede (hatta bir öğle arası molasında) uygulanabilmesi, iyileşme sürecinin çok daha konforlu olması veya dışarıdan hiç anlaşılmaması gibi avantajları nedeniyle giderek daha çok uygulama sayısına ulaşmaktadır. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki, bir yüz germe ameliyatından elde edilen sonucun etkinliği ve kalıcılığı asla bir iple askılama tekniğiyle elde edilemez. Ameliyatsız Estetik olarak bir botulinum uygulamasıyla kırışıklıklardan kurtulmak son derece basit bir işlemdir ancak kalıcılığı ortalama 3-6 ay arasındadır. Ameliyatsız Estetik başlığı altında yapılan uygulamalar şöyle özetlenebilir:

 • Dolgu
 • PRP (platelet rich plasma)
 • Mezoterapi
 • Ultherapy
 • Silüet lift (iple askılama)
 • Kök hücre tedavisi
 • Fibroblast tedavisi
 • İğneli radyofrekans (altın iğne)
 • Thermage
 • Somon DNA’sı

Likit Facelift (Dolgu İle Ameliyatsız Yüz Germe)

 

likit facelift nedir, yüz germe fiyatları, likit facelift fiyatları, ameliyatsız estetik uygulamalar, izmir estetik merkezleri ve fiyatları, estetik cerrahi, estetik cerrahi izmir, estetik cerrahi klinik, izmir estetik cerrahi, izmir estetik cerrahi kliniği

Likit Facelift tüm uygulaması 20-30 dk kadar sürer. Uygulamaya bağlı olarak bazen deride hafif morluk, kızarıklık ve şişlik oluşabilir. Bunlar buz uygulaması ve kremler yardımıyla 24-48 saat içinde gerileyerek kaybolur.

İlerleyen yaşla birlikte başlayan kollajen ve elastin kaybı, yüz yapılarında çökme ve sarkmalara yol açar. Buna paralel olarak derideki kuruluk artar, kırışıklıklar derinleşerek belirginleşir.Likit Facelift (yüz germe), tüm bu problemlere ameliyatsız olarak çözüm getiren kozmetik yöntemlerden biridir. Likit yüz germe tekniğinde ( Likit Facelift ) yüz bölgesindeki ihtiyaç duyulan tüm bölgelere nörotoksin enjeksiyonları ve dolgu işlemi kombine olarak uygulanır. Kullanılan dolgu maddeleri yeni nesil hyalüronik asit kökenli modern dolgulardır ve kalıcılıkları bir ile iki yıl arasında değişir. Her bölge için akışkanlıkları farklı bir dolgu maddesi kullanılarak en az hacimde enjeksiyonla en ideal sonuç elde edilmektedir. Sonuçta göz altı halkaları ve hafif torbalanmalar ortadan kalkar. Ağız ve burun kenarındaki derin oluklar silinir. İhtiyaç halinde dudaklar kalınlaştırılır. Burun sırtındaki düzensizlikler maskelenir. Çene ve elmacık kemiği konturları belirginleştirilir. Göz kenarındaki kaz ayağı çizgileri ve kaş arası çizgileri yok edilir. Yanaklardaki çökmeler dolgunlaştırılır ve sarkmalar gerginleştirilir. Alın çizgileri dolgu ve nörotoksinlerle silinir. Yüze daha genç ve enerjik bir görünüm kazandırılır. Likit Facelift tüm uygulama 20-30 dk kadar sürer. Uygulamaya bağlı olarak bazen deride hafif morluk, kızarıklık ve şişlik oluşabilir. Bunlar buz uygulaması ve kremler yardımıyla 24-48 saat içinde gerileyerek kaybolur. Bazı dolgular günler içinde bazıları da birkaç ay sonra maksimum etkilerini gösterirler. Dolgu maddelerinin etkinliğinin tamamen yok olmasını beklemeden 6 ayda bir uygulanacak küçük miktardaki destek enjeksiyonlarla enerjik ve genç görünüm uzun yıllar devam ettirilebilir.

Likit Facelift için en uygun adaylar kimlerdir?

 

Genellikle 35-70 yaş arasında, yüz bölgesinde aşırı zayıflık ve çökmelerden şikayetçi olan, yüz cildinde aşırı derin kırışıklık ve çizgiler bulunan veya önemli günlere (düğün,nişan vb…) daha genç bir yüzle girmek isteyen fiziksel ve mental sağlığı yerinde herkes Likit Facelift uygulamasını yaptırabilir. Tüm deri tipleri için uygundur. Likit yüz germe yöntemiyle cerrahinin taşıdığı tüm risklerden kurtulur, çok kısa bir sürede (bir öğle arası gibi) ve işinizden kopmadan yüzünüzü gençleştirebilirsiniz.

 

Meme Büyütme Operasyonu

Meme Küçültme

Meme küçültme operasyonu, makromasti (aşırı büyük meme) şikayeti olan kadınlara uygulanan ve memenin derisi, yağ dokusu ve meme bezlerinden bir kısmının çıkartılarak tüm memenin küçültüldüğü bir cerrahi müdahaledir. Makromasti kadınlar için öyle büyük bir problemdir ki, meme küçültme işlemi bu kişiler için artık bir estetik operasyon değil bir gerekliliktir.

Meme Küçültme Operasyonu Kimlere uygulanır?

Meme büyüklüğü nedeniyle fiziksel aktivitesi kısıtlanan

Meme altlarında kaşıntı, irritasyon, kötü koku gibi deri problemleri gelişen

Meme büyüklüğünün sırt, omuz, boyun ağrılarına yol açtığı

Sütyenl askılarının omuzlarında derin çizgiler ve ağrı oluşturduğu

Fiziksel olarak başka ciddi bir hastalığı olmayan tüm kadınlar meme küçültme operasyonu için uygun adaylardır. Meme küçültme operasyonu her yaş grubunda yapılabilmekle beraber, meme gelişiminin tamamlandığı 17-20 yaş döneminden sonra yapılması daha sağlıklı olacaktır. Bir de aktif emzirme dönemlerinde ve emzirme sonrasındaki küçülme dönemi bitene kadar bu operasyon uygulanmaz. Kişinin ameliyat hakkında gerçekçi beklentilere sahip olması ve sigara içmemesi ameliyat başarısını ve hasta memnuniyetini arttıracaktır.

 

gögüs küçültmek fiyatları, gögüs estetigi fiyatı, göğüs ameliyatı, meme küçültme operasyonu, gögüs estetigi küçültme, estetik cerrahi, izmir estetik cerrahi, estetik cerrahi izmir, izmir estetik cerrahi kliniği, estetik cerrahi klinik

Meme küçültme operasyonu, makromasti (aşırı büyük meme) şikayeti olan kadınlara uygulanan ve memenin derisi, yağ dokusu ve meme bezlerinden bir kısmının çıkartılarak tüm memenin küçültüldüğü bir cerrahi müdahaledir.

 

Konsültasyon ve Ameliyata Hazırlık

Doktorunuzla konuşurken mümkün olduğunca açık ve samimi bir şekilde bu ameliyatı neden arzu ettiğinizi ve beklentilerinizi anlatmalısınız. Doktorunuzun ameliyatı planlamasında sizin istekleriniz de önemli rol oynayacaktır. Önceden geçirdiğiniz önemli hastalıklar ve cerrahi müdahaleler, çocuk düşünüp düşünmediğiniz, mevcut alerjik durumlar, kullandığınız plastlar ve sigara-alkol kullanım miktarınız doktorunuz tarafından size sorulacaktır. Daha sonra meme ölçümleriniz ve fotoğraflama yapılır. Tercihe göre ultrason (USG) veya mammografi çektirilerek memenin iç yapısı değerlendirilir. Ailede meme kanseri hikayesi olup olmadığı da planlamada oldukça önemlidir.

Operasyondan önce kan tetkikleri yaptırılarak genel sağlık durumu ortaya konur. Sigara kullanıyorsanız en az bir hafta öncesinden bırakmanız istenecektir. Ayrıca kullandığınız kanamayı arttırabilecek plastların da (aspirin, bazı ağrı kesiciler, bitkisel plastlar vb..) ameliyattan önce kullanımı bırakılmalıdır. Ameliyat öncesi yapmanız gerekenler size doktorunuz tarafından detaylı olarak anlatılacaktır.

Ameliyat Basamakları

Ameliyata girmeden önce medikal kayıt için meme fotoğraflaması yapılır. Daha sonra meme üzerinde yapılan ölçüm ve çizimlerle cerrahi planlama gerçekleştirilir. Operasyon genel anestezi altında gerçekleştirilir. Yani tamamen uyutulacak ve hiçbir şey duymayacaksınız. Çizimler doğrultusunda meme başı etrafında ve buradan meme altı çizgisine doğru uzanan kesiler yapılır. Gereken miktarda deri, meme dokusu ve yağ dokusu çıkartılarak hacim küçültülür. Kesilen dokular yeni bir form ve şekil verilerek yeniden dikilir. Mevcut dikiş izleri, eğer bir yara iyileşme bozukluğu yoksa, ameliyatı izleyen aylar boyunca giderek azalacak ve birkaç yıl sonunda belli belirsiz bir hal alacaktır. Ancak şunu da unutmamanız gerekir; sıfır iz diye bir şey yoktur. Çok az da olsa bir yara izi mutlaka kalacaktır.

Ameliyat Sonrası İyileşme Dönemi

Meme küçültme ameliyatı uygulanan tekniğe bağlı olarak 3-4 saat kadar sürer. Bir veya iki gece hastanede kalırsınız. Ameliyatta meme içine yerleştirilen kan boşaltıcı drenler 24-48 saat sonra çıkartılır. Elastik bir sütyen giydirilerek aşırı şişlik oluşması engellenirken, meme hareketlerinin ağrıya yol açması engellenmiş olur. Ortalama bir ay kadar kullanımı tavsiye edilen elastik sütyenler iyileşme döneminde memenin yeni şeklini korumasına da yardımcı olur. Derideki olası morluklar 7-10 gün içinde geçecektir. Dikişler 3 hafta sonra alınır. Ameliyattan sonraki ilk 15 gün kol hareketlerinde ve tüm fiziksel hareketlerde kısıtlamaya gidilir. 15 gün sonra hafif yürüyüş egzersizlerine başlanabilir. Ancak ağır spor aktiviteleri için 2 ay beklemek yerinde olacaktır. Hasta çok hareket gerektirmeyen masa başı bir işte çalışıyorsa ve ağrı hissetmiyorsa 7-10 gün sonra işine dönebilir.

Meme Küçültme Operasyonu Risk ve Komplikasyonları

Erken komplikasyonlar:

 • Dikiş açılması
 • Enfeksiyon
 • Meme içinde kan veya sıvı birikimi
 • Ağrı
 • Meme üzerine uygulanan bandajlara ve plastlara karşı allerji gelişimi
 • Anestezi riskleri

Geç komplikasyonlar:

 • Memeler arasında asimetri
 • Meme yüzeyinde ve şeklinde düzensizlikler
 • İstenmeyen yara izi
 • Meme başlarında kısmi veya tam his kaybı
 • Memenin süt verme yeteneğinin kaybı
 • Derin ven trombozu, pulmoner veya kardiyak komplikasyonlar
 • Meme başlarının tam veya kısmi kaybı
 • Meme içi yağ dokusunda nekroz ve buna bağlı akıntı
 • Meme üzerine uygulanan bandajlara ve dikiş materyallerine karşı allerjik reaksiyon gelişmesi

Unutulmaması gereken bir diğer nokta; hamilelik ve süt verme süreçlerindeki hacim değişimleri ve aşırı kilo alıp verme daha önce geçirilmiş meme küçültme ameliyatının sonuçlarını olumsuz yönde etkileyebilir.

Botox

Botulinum toxin (botox) bakterilerden (clostridium botulinum) saflaştırılarak elde edilen bir çeşit zehirdir. Enjekte edildiğinde, sadece enjekte edildiği bölgede, kasa giden sinir sinyallerini engeller. Sinir yoluyla gelen sinyaller olmayınca kaslar kasılma yeteneğini kaybeder. Böylece kasın deriye yapışık olduğu bölgedeki kırışıklıklar ortadan kalkar. Botulinum toxin tip A’nın yaygın olarak kullanılan ve adı bilinen türleri botox, dysport ve xeomin’dir. Botulinum toxin tip B de piyasada mevcuttur (myobloc/neurobloc) ancak bunlar daha çok tip A’ya karşı immünolojik direnç geliştiği saptanan olgularda tercih edilirler.

Botox spastik nörolojik hastalıkların tedavisi ve migren tedavisi gibi geniş bir yelpazede kullanım alanı bulmuş güvenli bir plasttır. Estetik cerrahide ameliyatsız estetik ile alın, göz etrafı, kaş arası, dudak, çene bölgesi kırışıklıklarının ve boyundaki kas bantlarının tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır. Adının zehir (toxin) olmasına rağmen vücuda yayılarak zehir etkisi göstermez. Uygun dozlarında kullanıldığında diğer organlarda birikmez ve zehirlenme yapmaz. Etkisini lokal olarak enjekte edildiği yerde gösterir. Bir flakon 100 Ünite toxin içerir. Tek seferde enjekte edilmesi tavsiye edilen maksimum doz 300-400 ünitedir (ki genellikle tek bu miktarlara çıkılmaz). Botulinum toxininin insanlardaki ortalama öldürücü dozu 2800-3500 ünitedir. Bunun anlamı 28-35 şişe botoxun tek seferde aynı kişiye uygulanmasıdır. Yani botox normal uygulama dozlarında oldukça güvenli bir plasttır. Hatta toxinin damar içine enjekte edilmesi bile sistemik zehirlenme etkisi meydana getirmez.

 

botox nedir, botox izmir, botox fiyatları, botox fiyatları izmir, izmir botox tavsiye, estetik cerrahi, izmir estetik cerrahi, estetik cerrahi izmir, izmir estetik cerrahi kliniği, estetik cerrahi klinik

Botulinum toxin (botox) bakterilerden (clostridium botulinum) saflaştırılarak elde edilen bir çeşit zehirdir. Enjekte edildiğinde, sadece enjekte edildiği bölgede, kasa giden sinir sinyallerini engeller. Sinir yoluyla gelen sinyaller olmayınca kaslar kasılma yeteneğini kaybeder.

 

Botox ile Gençleşin

Botox diğer kozmetik deri gençleştirici işlemler ile kombine olarak uygulanabilir. Kimyasal soyma (peeling) işlemleri, mikrodermabrazyon, lazer tedavisi ve dolgu tedavisi botoxun sonuçlarını iyileştirdiği gibi, yeni çizgi ve kırışıklıkların oluşumunu da engelleyebilir.

Yüz bölgesinde aktif olarak çalışan ve kırışıklıklara zemin hazırlayan 43 kas vardır. Bunların yayıldığı alanlarda uygun noktalara uygulanan botox, yüz ifadesini değiştirmeden kırışıklıkları yok eder. Enjeksiyon genellikle hiç anestezi gerektirmeyen, çok ince uçlu iğnelerle uygulanan ağrısız bir işlemdir. Uygulama bölgesinin buzla soğutulması ağrı konforunu arttırır. Botoxun etkisi enjeksiyonu takiben 2-3 gün içinde görülür ve 10-14 gün içinde tamamen ortaya çıkar. 10-14 gün sonra yapılan kontrolde tam olarak etkilenmemiş bölgelere tekrar enjeksiyon yapılarak etkinin tam olarak yerleşmesi sağlanır. Botox etkisi 3-4 ay boyunca etkinliğini korur ve sonra giderek azalmaya başlar. Ortalama 6 ay sonra kırışıklıklar eski haline dönmüş olur.

Enjeksiyonu takiben günlük aktivitelerinize hemen dönebilirsiniz.  Yalnız tedaviden hemen sonra uygulama bölgelerine ovma ve masaj uygulanmamasına dikkat edilmelidir. Aksi taktirde lokal plast etkileri civardaki kas alanlarına yayılarak istenmeyen kas zayıflıklarına yol açabilir. Bu durumda alt ve üst göz kapaklarında sarkma, dudak hareketlerinde azalma gibi rahatsız edici sonuçlar ortaya çıkabilir. Botulinum toxinin yan etki ve komplikasyonları şöyle özetlenebilir:

 • Enjeksiyon alanlarında morarma ve ağrı
 • Nezle benzeri belirtiler
 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Allerji benzeri kızarıklıklar
 • İstenmeyen kas zayıflıkları ve sarkmalar
 • İlacın yüksek dozlarda uygulanması ve bunun istenmeyen alanlara yayılması durumunda botulizm benzeri zehirlenme belirtileri ortaya çıkabilir: Yutma güçlüğü, nefes alma zorluğu, konuşma bozukluğu gibi.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti)

Karın germe ameliyatı; aşırı kilo alıp verme, hamilelik, kalıtım özellikleri, yaşlanma veya geçirilmiş ameliyatlara bağlı olarak karın duvarının ve/veya cildinin gevşeyerek sarkması sonucu oluşan karın bölgesi deformitesinin tedavisi amacıyla uygulanan bir operasyondur. Karın germe ameliyatı kilo verme veya egzersiz programlarının bir tamamlayıcısı olmayıp tamamen ayrı bir antitedir. Amacı karın bölgesinin konturunu vücuda en uygun bir forma sokmak ve karın duvarını sıkılaştırmaktır. Bu nedenle kilo verme programına girecekler veya hamilelik planlayanların abdominoplasti operasyonunu daha sonraya ertelemesi uygun olacaktır. Ayrıca çok sorulan bir soruya cevap olarak; abdominoplasti karın derisindeki çatlakları tedavi etmez. Ancak kesilip atılan karın derisiyle birlikte bunların büyük çoğunluğu kaybolur ve kalanlar da göbek deliği altında kalacağından çamaşır altında gizlenmiş olur.

 

 karın germe ameliyatı, abdominoplasti, karın germe ameliyatı fiyatı, karın germe fiyatları,karın germe ameliyatı fiyatları izmir, estetik cerrahi, izmir estetik cerrahi, estetik cerrahi izmir, izmir estetik cerrahi kliniği, estetik cerrahi klinik

Karın germe ameliyatı; aşırı kilo alıp verme, hamilelik, kalıtım özellikleri, yaşlanma veya geçirilmiş ameliyatlara bağlı olarak karın duvarının ve/veya cildinin gevşeyerek sarkması sonucu oluşan karın bölgesi deformitesinin tedavisi amacıyla uygulanan bir operasyondur.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatı

Operasyon maliyeti şunları kapsamaktadır: Anestezi ücreti, hastane yatış ve hizmetleri, hastanede uygulanan plast ve tedaviler, ameliyat öncesi yapılan medikal tetkikler (Film, tomografi, MR, hemogram, EKG vb…), ameliyat sonrası kullanılacak özel giysiler (korse, sütyen, elastik bandajlar vb…), doktorun alacağı ücret. Sonuç olarak; kullanılan malzemenin kalitesine, hastanenin sunduğu hizmetin kalitesine, uygulanacak cerrahi tekniğe, doktorun taktir ettiği ücrete göre ödenecek toplam miktar büyük değişkenlik gösterecektir. Ortalama bir aralık vermek gerekirse (uygulanan cerrahi tekniğin büyüklüğüne göre değişecektir) karın germe ameliyatı 6-20 bin TL arasında değişen fiyatlara yapılabilmektedir.

Not: Ülkemizde değişen döviz fiyatları ve enflasyon oranları bu maliyetleri sıklıkla etkileyebilmektedir.

Ameliyata hazırlık

Ameliyattan önce sigara bırakılmalı, aspirin, antiinflamatuar plastlar ve bazı bitkisel plastlar gibi kan sulandırıcı, kanamayı arttırabilecek plastların kullanımı sonlandırılmalıdır. Genel sağlık taramaları ve kan testleri yapılarak anestezi doktorunun konsültasyonu sonrasında ameliyata hazır hale gelmiş olacaksınız. Diyabet, böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği gibi kronik hastalıklar varsa bunların tedavisi düzenlenip anestezi onayı alındıktan sonra operasyona alınabilirsiniz. Kadınlarda ay hali durumunun kanamayı arttırma riski nedeniyle pek çok doktor operasyonu dönem sonuna ertelemektedir. Bu nedenle ameliyat tarihinizi adet kanamasının bitiminden sonraki bir tarihe ertelemeniz iyi olacaktır.

Ameliyat Sonrası İyileşme Dönemi

Yapılan operasyonun türüne göre hastanede bir veya iki gece kalır ve taburcu olursunuz. Ameliyat sırasında kanı boşaltmak amacıyla yerleştirilen 2 adet dren 1 veya 2 gün sonra çıkartılır. Ameliyat bitiminde ameliyathanede veya odanızdaki yatağınızda özel bir bası korsesi giydirilir. Yaklaşık bir ay kadar giyeceğiniz bu korse ameliyata bağlı ödemi ve hareketlere bağlı ağrıyı azaltacağı için sizi rahatlatacaktır. Yara iyileşmesi döneminde enfeksiyonlara karşı 1 hafta kadar antibiyotik tedavisi uygulanır. Ameliyatın hemen ertesi günü hafif öne eğik bir şekilde yürümenize izin verilir. Hareketleriniz 7 – 10 gün kadar aşırı kısıtlı olmalıdır. 15 günden sonra dışarıda hafif yürüyüş tarzı egzersizlere başlayabilirsiniz. Birinci ay sonunda korsesiz yürüyüş ve hafif egzersizler yapılır. Ağır spor ve egzersizlere ikinci veya üçüncü aylarda başlanabilir. En çok sorulan soru “ne zaman işime dönebilirim” sorusudur. Bu tamamen yapılan ameliyatın türüne ve işinizin zorluk derecesine bağlıdır. Hafif masa başı bir iş yapıyorsanız mini abdominoplasti sonrası 5-7.günlerde, tam abdominoplasti sonrası 7-10. günlerde işinize dönebilirsiniz. Bunda ağrıya kişisel dayanma gücünüz ve yara iyileşmenizin kalitesi önemli rol oynayacaktır.

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatının Riskleri

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi karın germe operasyonlarının da riskleri ve komplikasyonları vardır. Bunlar:

Anestezi riskleri, kanama, enfeksiyon, dikiş açılması, kan birikimi (hematoma), sıvı birikimi (seroma), deride renk değişimi ve ya hissizlik, yağ nekrozu, istenmeyen kötü yara izi oluşumu, kalıcı ağrılar, asimetri, iyi olamayan estetik sonuca bağlı revizyon cerrahisi gerekliliği, derin ven trombozu (toplardamarlarda pıhtılaşma ve tıkanma oluşması), kalp ve akciğer problemleri…